Podzim je nejen časem sklizně a padajícího listí, ale také poctivé přípravy zahrady na zimní období. Trávník si zaslouží provzdušnit, stromy a keře zase zastřihnout. No a podzimní listí? Hrabat ho nemusíte. Čas i energii vám ušetří fukar nebo vysavač na listí.
Fukar a vysavač listí můžete mít v jednom
Časy, kdy jsme se s hráběmi za listím jezdili po trávníku nahoru-dolů, jsou už pryč. Naší kondici tato aktivita sice prospěla, ale ušetřený čas každý z nás určitě raději stráví s rodinou a přáteli. Zahradní vysavač či fukar listí raz-dva zatočí s spadaným listím, pilinami, ale i nečistotami či prachem ze schodů a chodníku. A co takhle sáhnout po víceúčelovém pomocníkovi? Když vám to vyhovuje, použijete dmychadlo, například na zbytky posečené trávy, s rychlostí vzduchu 200 km/h, nebo vysavač listí, který zároveň nasátý odpad rovnou rozdrtí. Máte na zahradě listí či odpadu až příliš mnoho? Žádný problém, vyřeší to zahradní vozík, se kterým snadno přenesete veškerý zahradní odpad, listí, trávu či dokonce zeminu.
Zdravý trávník je ozdobou zahrady
Abychom se z krásného zeleného trávníku mohli těšit iv další sezóně, měli bychom mu během podzimu věnovat trošku pozornosti. Pokud vám v trávníku po sklizení listů zůstaly suché části trávy, mech či plísně, je dobré mu pomoci provzdušněním. Klasický provzdušňovač půdy má vyměnitelné válce, s noži nebo pružinami, díky kterým může trávník opět dýchat. Mistři zahrádkáři vědí, že starší a přerostlé trávníky potřebují dvakrát do roka dopomoci i proříznutím. Využívají se k tomu vertikutátory, které podobně jako provzdušňovače, vypadají jako sekačky, trávníku však zajistí lepší přísun živin, vláhy a slunce až ke kořenům. Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníku, přeruší pevná spojení kořenů a tím vytvářejí prostor pro růst nových. Oba úkony patří mezi základní péči o trávník, přestože na ně někdy při běžných povinnostech zapomínáme. Výhodou je, že vertikutátor i provzdušňovač půdy můžeme mít v jednom zařízení, a to rovnou v elektrické nebo motorové podobě. Pokud chcete na své kondičce popracovat i takovýmto způsobem, k dispozici jsou také manuální provzdušňovací hrábě.
Kvalitní zahradní nůžky jsou základem
Pokud se z vás domácí kutil stal teprve v posledních letech, nebo jste svou zahradu obohatili o mladé keře, na podzimní řez větví byste měli dbát především na podzim. Elektrické, motorové či manuální nůžky na živý plot vám práci výrazně usnadní. Nejsilnější, vzpřímené výhony ponechte a odstraňte viditelně slabé větvičky. Keř díky tomu nasměruje veškerou sílu do tvorby pevných větví. Teleskopické nůžky na stromy či keře vám zase pomohou dosáhnout i obtížně přístupných míst. No a kdo řekl, že práce v zahradě jsou výlučně mužskou záležitostí? Stříhání živého plotu či keřů může být výborným zpestřením i pro ženské pohlaví. Takže dámy, vezměte si rukavice, schůdky nebo žebříkové lešení a ukažte, co je ve vás.
I altán je třeba zazimovat
Přestože se čas od času nějaké to slunce ještě objeví, na posedávání v altánku to už moc nevypadá. I tomu bychom měli před zimou věnovat pozornost. Nábytek je ideální schovat ve garáži či ve sklepě, zahradní úložný box je zase dobrým prostorem pro přikrývky, hračky či nářadí, ale hodí se například i na balkony do bytů. Podlahu v altánku nebo na balkoně je třeba zamést. Dřevo nebo dlažbu je vhodné vytřít s použitím čistícího prostředku. S hrubšími nečistotami na zámkové dlažbě si poradí vysokotlaký čistič. Pokud vás od pobytu na čerstvém vzduchu neodradí ani podzimní počasí, možná po večerech oceníte solární lampy. Jsou výhodné, ekologické a zvýrazňují kouzlo a atmosféru zahrady i teras.