Najít správnou motivaci ke změně životního stylu není vždy jednoduché. Ještě obtížnější je však udržet si prvotní nadšení. Odborníci říkají, že hubnutí a dobrá kondice lze udržet jedině pravidelností. Jak tedy najít motivaci ke cvičení a z pohybu udělat součást svého životního stylu?
Základem je pozitivní nastavení mysli
Pokud je vaší jedinou motivací ke cvičení fakt, že máte nadváhu a potřebujete zhubnout, zřejmě to nebude stačit. Mnoho výzkumů prokázalo, že spoléhat na vůli či snažit se o sebekontrolu, nevede nikam. Při cvičení je důležité stanovit si reálné a dlouhodobé cíle a nesnažit se jen o rychlý efekt. Hned v úvodu je dobré stanovit si plán cvičení a identifikovat jak často a kterým sportům se budu věnovat. Spolu s prvotním plánem by měly přijít i jasné cíle. Za každou dosaženou metou by měla přijít malá odměna. Může to být nové tričko na cvičení nebo nová fitness pomůcka. Dávejte si raději menší, ale za to dosažitelnější cíle.
Pohyb jako nástroj pro prevenci nemocí
Na cvičení se mnozí často dívají jen jako na způsob redukce hmotnosti. Pravidelný pohyb má ovšem mnohem více benefitů pro tělo. Cvičení je lék. Fyzická aktivita snižuje vznik srdečně-cévních onemocnění až o 50 procent. Pohybem udržuje pružnost cév, odbourává cholesterol a pomáhá zachovat vhodné hodnoty krevního tlaku. Lehkou aerobní aktivitu lékaři doporučují i pacientům s cukrovkou. Pravidelný pohyb zároveň pomáhá posilovat imunitu a obranyschopnost organismu.
Fitko vás neláká? Při sledování TV vyměňte gauč za stacionární kolo nebo stepper a spojte příjemné s užitečným.
Zbavíte se stresu a získáte novou energii
Je jednou z vašich výmluv stres, hodně práce nebo únava z dlouhého dne? Tak to je ideální kombinace, která by vás měla k dobrému tréninku ještě více nakopnout. Výzkumy dokazují, že aerobní, ale i silové cvičení prokazatelně pomáhají redukovat stres, vyplavují hormon štěstí a zlepšují náladu. Pokud tedy pocení kalorií není pro vás dostatečnou motivací, ať je jí pohoda, která po cvičení zaručeně přijde.
Jak začít se silovým cvičením? Pro začátek doporučujeme cvičit s vlastním tělem, abyste se dostali do kondice. Později můžete přidat zátěže v podobě činek nebo vyzkoušet první fitness pomůcky.
Najděte si parťáka
Není nic motivujícího, než když máte kamaráda, který vám během dne napíše a ujistí se, zda večerní trénink platí. Zatímco před sebou sebou můžete mít nekonečně mnoho výmluv, dobrý kamarád vás dokáže přesvědčit, že hodinka aktivního pohybu vás o nic neukrátí, právě naopak. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to táhne lépe. S parťákem na cvičení budou kruhové tréninky, cyklistika či posilování jednoznačně zábavnější a motivace pevnější.
Nezapomínejte však na to, že pohyb je jen polovina zdravého životního stylu. Druhá, podstatná polovina je stravování, které by mělo být také součástí vaší změny. Nikdo neočekává, že budete dokonalí. Je v pořádku být 2 dny bez cvičení, a také dopřát si jednou za čas chutný dezert. Podstatné je vždy se vrátit ke své cestě za cílem.