Rekonstrukce bytu nebo rodinného domu je činnost, kterou většina lidí vykonává jednou za život. Před začátkem rekonstrukce zvažte své finanční možnosti a praktické dovednosti. K některým pracím budete muset zavolat odborníky. Jiné zase zvládnete sami. Jedná se například o výměnu podlah nebo malování. Na co nezapomenout?
Promyslete si, jestli do procesu zapojíte architekta, který vám umí vypracovat kompletní projektovou dokumentaci včetně rozvržení místností a přizpůsobení prostoru. Nezapomeňte ani na legislativu. Chcete-li zasáhnout do nosných stěn, potřebujete služby statika a stavební povolení.
I menší úpravy je třeba nahlásit na stavebním úřadě. Bez ohlášení se můžete pustit do tvz. udržovacích prací, jako jsou výměna oken a dveří, výměna rozvodů a podlah nebo malování. V zájmu zachování dobrých vztahů oznamte rekonstrukci sousedům a omluvte se jim za zvýšený hluk či prach.
Výměna podlahy
Během předělávky bytu nebo domu využijete několik běžných manuálních prací, při kterých budete potřebovat základní ruční nářadí včetně gola sad, klíšťat a hasáků, nýtovaček nebo šroubováků.
K pracím spojeným s předělávkou bytu nebo domu doporučujeme pracovní oděvy, ale i ochranné pomůcky. Například pracovní gelové chrániče kolen oceníte při dlouhodobém klečení během výměny podlahy.
Rozhodli jste se pro novou podlahu nebo obklady? Prvním krokem je odstranění starého materiálu, což zahrnuje demontáž nábytku či odložení koberců. Po odstranění původního materiálu musíte podklad vyčistit a vyrovnat od nerovností či nečistot.
Potom následuje příprava nového materiálu prostřednictvím řezačky na dlažbu a obklady. Když máte materiál naražen, můžete se pustit do jeho instalace. Nová podlaha nebo obklady se upevňují na podklad rovnoměrně naneseným lepidlem.
Malování interiéru versus malování v exteriéru
Není malování jako malování. Malování interiéru vyžaduje jiný přístup a jiné pomůcky než malování fasády. Přesto jen mají něco společného. U obou najdou uplatnění malířské agregáty, které nejen urychlují práci, ale mají i menší spotřebu barvy než válečky a štětce.
Malování vnitřních prostor začněte přípravou prostoru. Odložte nebo zakryjte vše, co by mohla barva znehodnotit. Pokud jsou na stěnách výraznější poškození, jako například dírky nebo praskliny, je třeba je vyplnit a opravit.
Také je důležité vyčistit je od prachu, špíny a mastnoty. S tím vám pomůže penetrace, kterou válcem nebo štětkou rovnoměrně nanesete na povrch. Penetrace zajistí lepší přilnavost a připraví povrch pro přijímání nové barvy. Na závěr nezbývá nic jiného než aplikování nové barvy. První vrstva, vyschnutí, druhá vrstva. A máte vymalovaný interiér.
Malování fasády rodinného domu vyžaduje použití žebříků nebo lešení. Bezpečnějším a efektivnějším řešením je lešení. Poskytuje stabilní platformu, umožňuje dosažení obtížně dostupných míst a práci ve více úrovních výšky. Dbejte na dodržování všech bezpečnostních opatření, abyste minimalizovali riziko zranění.